Loading...

Pozdrowienia z Ugandy!

Chciałbym za pomocą słowa oddać całą paletę emocji, której doświadczyliśmy z Anią, w ciągu ostatnich kilku dni. Jest to niemożliwe, jednak mam nadzieje, że czytając te i następne słowa, a także oglądając zdjęcia, masz otwarty umysł. Liczę, że twoje zmysły są gotowe a siła umysłu pomoże Ci, chociaż wyobrazić sobie całe spektrum doświadczeń, zapachów, dźwięków i smaków, które zauroczyły nas od momentu przyjazdu.

Mateusz i Ania z nauczycielami
Pamiątkowe zdjęcie z osobami współpracującymi na rzecz naszego projektu.
Mateusz i Ania w lokalnej parafi
Zostaliśmy oficjalnie przedstawieni wszystkim mieszkańcom wioski Rugando, zaraz po naborzeństwie w lokalnej parafii

Nazywam się Mateusz. Razem z Anią przyjechaliśmy do wioski Rugando w południowej Ugandzie. Jesteśmy tu, jako wolontariusze programu „Wolontariat Polska Pomoc” Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Jako że to pierwszy wpis, wypada zacząć od podziękowań. Wszystkich tych, którzy dołożyli swoją cegiełkę do naszego wyjazdu nie sposób zliczyć. Pomagasz nam przez samo czytanie tych słów, zatem dziękuję Ci! Dziękuje naszej koordynatorce Justynie, bez której misji i inicjatywy nie byłoby tego projektu. Dziękuje organizacji, która otoczyła nas opieką: Fundacji Nauka dla Rozwoju. Dziękuje także Ministerstwu Spraw Zagranicznych. Jako obywatele Polski czujemy się szczególnie dumni, że nasz kraj organizuje takie inicjatywy jak nasza; nie zaniedbuje krajów rozwijających się, ani swojej roli w świecie.

Zacznijmy od początku. W 2018 roku, nasza koordynatorka Justyna zorganizowała akcje fundraisingową, dzięki której udało się zebrać (bardzo szybko!) potrzebne środki na wybudowanie biblioteki w Rugando. Znajduje się tutaj szkoła St. Mary’s założona blisko 10 lat temu przez księdza Karola [Father Charles]. Jego misja jest prosta. System szkolnictwa publicznego w Ugandzie jest na bardzo słabym poziomie. Dzieci jest dużo a państwo jest biedne. Szanse na dostęp do lepszego szkolnictwa mają dzieci z miast, których to rodziców stać, na wysłanie ich do szkoły prywatnej. Dzieci z wioski i z obrzeży oraz ludzie biedni są skazani na bardzo słabą edukacje publiczną lub (co zdarza się częściej) na jej zupełny brak. Natomiast nauka jest wszystkim. Mówią tak dzieci z Rugando powtarzając education is our future. Podróżując po kraju można dostrzec dziesiątki banerów i plakatów informujących o ofercie szkolnictwa. Napisy takie jak: education with a difference, są stałą częścią krajobrazu.

Ojciec Karol stworzył miejsce dla dzieci z wioski Rugando i okolicznych terenów. Założył miejsce, które ma potencjał zapewnić dzieciom jakościowa edukacje, bez konieczności opuszczania wioski, ani tez z koniecznością ponoszenia nakładów, na których rodziców po prostu nie stać. Jesteśmy tu, aby pracować, celem wypełnienia tej misji i zachowania dziedzictwa księdza Karola na wiele, wiele lat.

Biblioteka, chociaż została wybudowana, potrzebuje dużo pracy. Naszą ambicją jest przekształcenie jej w centrum edukacyjne dla dzieci ze szkoły St. Mary i z okolicznych wiosek. Zbiór książek jest ubogi i brak mu profilowania. Dzieci nie posiadają niezbędnych instrumentów edukacyjnych, które rozwiną ich zdolności abstrakcyjnego i krytycznego myślenia. Brak jest narzędzi do skutecznej nauki języka angielskiego, co w efekcie prowadzi do stagnacji w rozwoju dziecka, które powtarza, ale nie rozumie. I nigdy się do tego nie przyzna.

Brak jest technologii, która urozmaici prowadzone zajęcia. Brak jest instrumentów muzycznych, które nauczą dzieci wirtuozerii; brak jest piłek i skakanek, które rozwiną ich potencjał sportowy i zadbają o zdrowie; brak jest kompetencji wśród nauczycieli do skutecznego nauczania, animacji kultury, czy promocji czytelnictwa.

Dzieci są ciekawe. Radością niebywałą było dla nas ich spotkanie. Wyczekiwały długo naszego przybycia. Część się boi. Nie widziała dotąd białego człowieka. Inne się cieszą. Ludzie uśmiechają się i krzyczą „muzungu” [bialy czlowiek]. Stanowią rodzinę o pięknej kulturze. Przez najbliższe miesiące staniemy się częścią tej rodziny. I to jest najpiękniejsze.

Przez najbliższe dni będziemy poznawać Ugandę i Rugando. Spotkamy wiele osób, które pomogą nam poznać kulturę tego miejsca. Będziemy szkolić się w języku, który przecież tak wiele wyraża… wszystko, co przeżyjemy znajdzie swój wyraz w słowie, dlatego będę Ci wdzięczny jeśli zdecydujesz się przeżyć to z nami.

Facebook Fanpage: LINK

Facebook Grupa Publiczna LINK

Kanał na YouTube LINK

Instagram LINK