Loading...

Biblioteka rozkwitła życiem

Już od miesiąca biblioteka i centrum edukacyjne Librafrica jest w pełni operacyjne.

Prezentacje uczniów z Ugandy w Bibliotece i Centrum Rozwoju Dzieci.
Prezentacje uczniów z Ugandy w Bibliotece i Centrum Rozwoju Dzieci.

Jej istnienie wpisało się na stałe do funkcjonowania szkoły St. Mary’s i szkół regionu. Dzieci przychodzą tu codziennie podczas przerw i podczas zajęć. Codziennie także spotykają się z wolontariuszami, którzy prowadzą zajęcia z wykorzystaniem dostarczonych materiałów: gier, książek, materiałów sportowych i muzycznych.

Wrzesień poświęciliśmy na monitoring i szkolenia. Na bieżąco aktualizujemy zasady funkcjonowania biblioteki, aby zapewnić jej trwałe funkcjonowanie. Bardzo cieszy nas zaangażowanie społeczności Rugando. Nauczyciele z okolicznych szkół organizują czas, aby przyjść do biblioteki; nauczyciele St. Mary’s organizują kluby dyskusyjne, muzyczne i czytelnicze, aby w pełni wykorzystać potencjał tego miejsca. Tworzy się nowa, specjalna jakość w Rugando.

Nauczyciele przychodzą prowadzić zajęcia w bibliotece. Ci, co uczą angielskiego wyświetlają filmy, korzystają ze słowników. Inni wykorzystują mapy, atlasy, narzędzia edukacyjne. Biblioteka tętni życiem.

W bibliotece i centrum edukacyjnym LibrAfrica pojawiliśmy się już pierwszego dnia pobytu. Zastaliśmy tam setki książek niedopasowanych do profilu podstawowej edukacji, jaki jest obecny w szkołach regionu. Musieliśmy poświecić dużo czasu, aby zapewnić miejscu nowy profil oraz umożliwić dzieciom z wioski Rugando możliwość odwiedzenia tego miejsca swobodnie – w dowolnym momencie.

Pilna nauka w Centrum Rozwoju dzieci LibrAfrica.
Pilna nauka w Centrum Rozwoju dzieci LibrAfrica.

Ponad 1300 książek znajduję się w bibliotece. Niesamowity potencjał rozwojowy. Gry edukacyjne, instrumenty muzyczne i sportowe, komputer, projektor, materiały biurowe, plastyczne… To wszystko może długo pomagać w edukacji dzieci z Rugando. Szczególnie, że już teraz organizacja przyjmująca planuje kolejne projekty i inicjatywy, którymi może rozwinąć inicjatywę „Librafrica”. Już nie tylko centrum edukacyjne, ale i szkoleniowe, uczące praktycznych umiejętności zawodowych. No cóż, trzymamy kciuki za to miejsce. Ma potencjał. Ma przyszłość.

Ostatnie trzy miesiące były wypełnione szeregiem wyzwań, które należało pokonać. Cieszę się, że po tym czasie mogę napisać, że projekt został wykonany, a zadania zrealizowane. Związaliśmy się z dziećmi i nauczycielami. Trudno będzie wyjechać i na nowo odnaleźć się w polskiej rzeczywistości. Motywuję to, że to, co zbudowane ma szansę przetrwać, dlatego, że są tu osoby, którym na tym po prostu zależy. Z upływem czasu korzystanie z biblioteki się ustabilizuje, nie będzie już dzisiejszego „wow”. Z czasem materiały się zużyją. Będzie trzeba inwestować w nowe. Zostanie jednak zarówno wspomnienie i wiedza, że można robić rzeczy inaczej. Może robić je lepiej. Przez zadawanie prostych pytań „po co?” i „dlaczego?” wyrwaliśmy niektórych z utartych schematów myślowych. Długa droga przed nami wszystkimi, ale przynajmniej skręciliśmy w dobrą stronę.

Nauce towarzyszy radość dzieciom z Ugandy.
Nauce towarzyszy radość dzieciom z Ugandy.

Facebook Fanpage: LINK

Facebook Grupa Publiczna LINK

Kanał na YouTube LINK

Instagram LINK